Μπάσκετ γυναικών:Αποτελέσματα-βαθμολογία Α ΕΣΚΑΚ

Φεβρουάριος 16, 2017 - 18:25

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Αποτελέσματα -Βαθμολογία μπάσκετ γυναικών Α΄ ΕΣΚΑΚ ,5η αγωνιστική 12/2/2017:

ΔΑΝΑΟΣ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 50-40
Ένα ακόμα ροζ φύλλο κέρδισε ΔΑΝΑΟΣ την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου, αφού αντιμετώπισε τον ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ Νέας Κίου στο κλειστό γήπεδο Άργους και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 50-40.
Σε ένα δυνατό πρώτο δεκάλεπτο ο ΔΑΝΑΟΣ πήρε αρχικά μια διαφορά, την οποία διατήρησε κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Με σκορ 18-07 και σκορ δευτέρου δεκαλέπτου 15-12, οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αποτέλεσμα ημιχρόνου 33-19 και την διαφορά στους 14 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, οι ομάδες είχαν μια σταθερή διαφορά αφού το 15-11 που σημειώθηκε διατήρησε το προβάδισμα για τις γηπεδούχες. Στο τελευταίο μέρος παρόλο το φτωχό 02-10 που πέτυχε η ομάδα του Δαναού, δεν ήταν ικανό να αλλάξει τις ισορροπίες για τις φιλοξενούμενες και έτσι η ομάδα του Άργους πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 50-40.
 Τα δεκάλεπτα: 18-07 ,15-12,15-11,02-10 τελικό  σκορ: 50-40
ΔΑΝΑΟΣ Α.Ο. ΑΡΓΟΥΣ (ΚΟΥΛΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ): ΜΠΕΝΕΚΗ Α. 19 (1), ΛΕΡΜΑ Β. 1, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Β. 9, ΑΛΜΠΕΡΤΟΥ Δ. 4, ΜΠΑΡΤΟΥΤΣΗ Μ.4 (1), ΚΟΛΙΠΕΤΣΑ Μ., ΣΟΥΛΤΑΝΙΔΗ Δ. 6, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ Α: 7 (1), ΛΕΡΜΑ Ν., ΑΥΔΟΥΣΗ Ε., ΤΣΑΠΑΝΙΔΗ Χ.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ  ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΑΣΟΣ) : ΜΠΕΝΕΧΟΥΤΣΟΥ Π. 4, ΧΑΤΖΙΡΑΙ Ι. 4, ΚΑΖΑΡΑ Χ., ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ Μ., ΜΑΡΕΤΤΗ Δ. 2, ΕΧΤΙΑΡΗ Δ., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Σ. 2, ΓΙΑΓΚΙΟΖΗ Ε. 3 (1), ΜΠΑΚΑΛΗ Α. 16, ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΑΚΗ Μ. 9.

ΓΕΑ-ΠΗΓΑΣΟΣ 56-51

Πρώτη νίκη για τον νέο προπονητή Γιάννη Καραντζούλη με την ομάδα της ΓΕΑ και πανηγύρισε με την Τζίνα Τουρλούκη που πέτυχε 7 τρίποντα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της με σκορ 56-51 επί του Πήγασου.
Τα δεκάλεπτα 8-8, 17-23,43-35, 56-51
ΓΕΑ (Καραντζούλης): Τουρλούκη 23(7), Καγιάννη 8, Χρόνη, Αγγέλαινα 2, Μπούνου 3, Στρατη 10, Τσιάκου 4, Τσάκωνα, Ντοκου, Γκονη 6, Παπασαραντου.
Πήγασος (Λαλογιάννης):  Δουζένη 8(2), Παπάλου, Αδάμη 18(3), Μπάρλα 14(2), Γκούσκου, Μπούζιου 2, Σαβούρδου 3, Ψαρολόγου 6.