Το Κρανίδι έσπασε το αήττητο του Λεωνιδίου

Ιανουάριος 31, 2012 - 18:04

φωτογραφία :eurokinissi-Θανάσης Καλιάρας

Το Κρανιδι ήταν η ομάδα που πήρε την < παρθενιά > του Λεωνιδίου αφού εκεί το Σάββατο έκανε την πρώτη του ήττα,βέβαια η ομάδα της Κυνουρίας με δυο βαθμούς διαφορά από το δεύτερο Κρανιδι δεν προβληματίζεται για την υπόθεση τίτλος.
Στους άλλους αγώνες ο ΓΙΑΚΑΣ έκανε νίκη σωτηρίας με την Αρχαία Κόρινθο,ο Τηρωνας κέρδισε μέσα στο Ναύπλιο,ο Αργοναύτης έκανε δεύτερη συνεχομένη ήττα διαμαρτύρεται όμως για τα σφυρίγματα της Τζαμακου.
Όλα τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στην   Α κατηγορία Ανδρών στο τοπικό μπασκετ είναι.
ΟΙΑΞ-ΑΡΧΑΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Σημαντική νίκη που ίσως του δώσει την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο ΟΙΑΚΑΣ απέναντι στον Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου με 73-69 σε ένα παιχνίδι που έβγαλε νικητή στην παράταση αφού το κανονικό παιχνίδι τελείωσε ισοπαλία 64-64.
Ο Λεωνίδας Λιακοπουλος θύμισε < Λεο > από τα παλιά ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κατσαλουλης,από την Αρχαία Κόρινθο που έπαιξε χωρίς τον Σταυροπουλο καλύτεροι ήταν οι Λεβεντοπουλος,Καυκης.
ΟΙΑΞ ( Πεττας )
Καλκουνος Ρεππας Λιακοπουλος 28 (3) Μπακαλης 6 (1) Προυτζος 10 Ρουσσος Κατσαλουλης 16 Τατουλης Αυγουστοπουλος 11(1) Τουμπας Χαιδας Φουσκαρης 2
ΑΡΧΑΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΣ ( Δημητριάδης )
Τερζης 13 (1) Καυκης 17 (5) Λεβεντοπουλος 28 (5) Παπαθανος Στρεπκος 3 Οικονόμου 2 Παχουλας 1 Χριστοδούλου 5
ΚΡΑΝΙΔΙ-ΛΕΩΝΙΔΙΟ
Το Κρανιδι ήταν  αυτό που έσπασε το αήττητο του Λεωνιδίου κερδίζοντας το 69-62.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισοπαλία 29-29,στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου το Κρανιδι πέρασε μπροστά με τρίποντο του Καλαιτζακη,έφτασε την διαφορά έως και 10 πόντους για να πάρει στο τέλος την μεγάλη αυτή νίκη.
Από την  ομάδα του Παναγιώτη Γκολαντα καλύτεροι ήταν οι Κοντογιαννης,Καλαιτζακης και από το Λεωνίδιο οι Μαγγωνακης,Μπουτσικακης.
ΚΡΑΝΙΔΙ (Γκολαντας )
Καλαιτζακης 13 (3) Αγριμης Γιαννακοπουλος 9 Καπογιαννης 7 (1) Μιζης Προσυλης Γκριτσας 2 Κοντογιαννης 27 Ευστρατίου 7 Πουλης 4
ΛΕΩΝΙΔΙΟ ( Νικολαιδης )
Τσεμπελης Μαγγωνακης 16 (2) Νικολοης 4 Μουλας 6 Καττης 1 Βαρβατακος 4 Μακρινος Λιναρδος Φωσσες Μπουτσικακης 18 (4) Κύριος
Β ΑΝΔΡΩΝ
Για την τελική φάση της Β κατηγορίας Ανδρών ο Ατρέας Μυκηνών πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο Κοκκωνι 74-63, το Ξυλόκαστρο έκανε την  δεύτερη του νίκη συντρίβοντας στο Λεωνίδιο τον Απόλλωνα Τυρού 70-25, και το Βέλο κέρδισε εύκολα τον Πήγασο 76-48
ΠΑΙΔΙΚΟ
Για το παιδικό πρωτάθλημα έγιναν οι αγώνες.
Α ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Για την τελική φάση του πρωταθλήματος Α κατηγορίας γυναικών .το Λεχαιο κέρδισε τον Πήγασο 58-42 και ο Αργοναύτης μέσα στο κλειστό της Ερμιόνης 41-29 το Κρανιδι.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1 ΛΕΧΑΙΟ 8
2 ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 7
3 ΚΡΑΝΙΔΙ 5
4 ΠΗΓΑΣΟΣ 4
ΚΡΑΝΙΔΙ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ
Με καλή άμυνα ο Αργοναύτης κέρδισε στο κλειστό της Ερμιόνης 41-29 το Κρανιδι.Τα δεκάλεπτα 4-13 5-7 ( ημίχρονο 9-20 ) 11-9 9-12