Ρετιρέ για τρείς στην Α' κατηγορία μπάσκετ -φωτογραφίες Αργοναύτης-Κιάτο

Νοέμβριος 06, 2012 - 20:27

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Μετά και τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής στην Α' κατηγορία ανδρών στο τοπικό μπάσκετ την κορυφή μοιράζονται τρεις ομάδες,η Αρχαία Κόρινθος το Ναύπλιο και ο Αργοναύτης παραμένουν αήττητοι και βρίσκονται στην πρώτη θέση.
Ο Απόλλωνας αρχαίας Κορίνθου με άμυνα για σεμινάριο κέρδισε στην Κόρινθο 65-30 τα Μέθανα,στην Νέα Κίο ο Αργοναύτης στο δεύτερο ημίχρονο έκαμψε την αντίσταση του Κιάτου και κέρδισε 71-55,το Ναύπλιο πέρασε σχετικά εύκολα από το Λεωνίδιο με 84-59,στην Ερμιόνη σε ματς θρίλερ το Ξυλόκαστρο με τρίποντο του Γιασεράνη στην εκπνοή της παράτασης κέρδισε 73-70 την  Ερμιόνη,ο κανονικός αγώνας ήταν 53-53,σημαντική νίκη για τον Τηρωνα στους Άγιους Θεοδωρους επί της Κορίνθου 56-53,,ενώ ο OΙΑΚΑΣ έκανε την δεύτερη του νίκη κερδίζοντας στο Βέλο 64-58 τον Διαγόρα.
ΛΕΩΝΙΔΙΟ-ΝΑΥΠΛΙΟ
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το Λεωνίδιο αντιστάθηκε απέναντι στο ΝΑΥΠΛΙΟ μετά η ομάδα του Ναυπλίου ξέφυγε και πήρε εύκολα την νίκη 84-59
Τα δεκάλεπτα 15-16 13-28 ( ημίχρονο 31-44 ) 12-26 19-14
Από το Ναύπλιο καλύτεροι οι Γεωργουσης,Κατσαλουλης και από το Λεωνίδιο οι Ορφανός,Τσεμπελης.
ΛΕΩΝΙΔΙΟ ( Δολιανιτης )
Ορφανός 14 (3) Σαρρής Ορφανος Κ. Μανος Τσεμπελης 17 (1) Παναγος 2 Γολεγος 13 (3) Μάρκος 3 Σαρρής Γ. 1 Κύριος 2 Ξυνταρης Μανος 6
ΝΑΥΠΛΙΟ ( Φιλινης )
Τσοτσοκος 7 Γεωργουσης 14 (1) Κουτσοπετρας 6 Μωραιτης Παλαδινος Κατσαλουλης 17 Παπασαραντος 9 (1) Οικονόμου 7 Παπαβασιλειου 8 Προκοπίου 6 Κομματας 5 Τρομπουκης
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ-ΚΙΑΤΟ
Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Αργοναύτης έπαιξε πολύ καλή άμυνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αρατου και να τον κερδίσει με 71-55 κάνοντας έτσι την  τρίτη του νίκη.Αξίζει να σημειωθεί η εντυπωσιακή παρουσία του κόσμου με το κλειστό της Νέας Κίου να είναι σχεδόν γεμάτο.
Τα δεκάλεπτα 15-17 18-16 9 ημίχρονο 33-33 ) 19-9 19-13
Καλύτεροι του Αργοναύτη τα αδέλφια Μιχαλόπουλου και ο Καπλατζης και του Αρατου οι Οικονόμου,Κουτρούλης.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ( Κουλουκης )
Στρουμπος Χατζηαντωνακης 4 Καραγιαννης Κουγιας Ε. Τετωρος 3 (1) Κουγιας Β. Μιχαλόπουλος Ν 21 (2) Δωροβινης 5 Ευδοκιου Θωμόπουλος 8 Μιχαλόπουλος Μ 16 Καπλατζης 14
ΚΙΑΤΟ ( Μαθιοπουλος )
Μπαμπλης 9 (3) Δουβης Παυλου Μουζουλας Δημητριάδης 3 (1) ματσανιωτης 4 Κουτρούλης 9 (1) Ζαρρης Μπαρτζης Οικονόμου 15 (2) Σημαιοφοριδης 6 Κριεζης 9
ΒΕΛΟ-ΟΙΑΞ
Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα έκανε ο ΟΙΑΚΑΣ κερδίζοντας μέσα στο Βέλο 64-58 τον Διαγόρα,παρ' ότι έπαιξε χωρίς τους Φλεβαρη,Στατερα.
Τα δεκάλεπτα 14-19 17-13 ( ημίχρονο 31-32 ) 15014 12-16