Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της... Βραζιλία - Ελλάδα 79 - 78

Σεπτέμβριος 03, 2019 - 20:05

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 78-77 από την Βραζιλιά για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Μουντομπάσκετ και πλέον έχει πρόωρο τελικό για πρόκριση στα νοκ αουτ κόντρα στην Νέα Ζηλανδία.

Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με την διαφορά να φθάνει μέχρι και τους 17 πόντους εξελίχθηκε σε εφιάλτη στο δεύτερο μέρος με τους Βραζιλιάνους να παίρνουν το προβάδισμα και τελικά η ήττα να έρχεται στις ειδικές καταστάσεις από μία χαμένη βολή του Σλούκα.

Η Ελλάδα από το +17 βρέθηκε να κυνηγάει» στο σκορ, για να ηττηθεί τελικά από τη Βραζιλία με 79-78 στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 στην Ναντζίνγκ.

Μια ομάδα πολύ πιο σκληρή από το Μαυροβούνιο, που αντιμετώπισε στην πρεμιέρα, βρήκε απέναντί της η ελληνική ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε εναλλαγές με την Εθνική Ομάδα να «ξεκολλάει» για πρώτη φορά χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά σημείωσε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα. Η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Νικ Καλάθη με οχτώ συνεχόμενους πόντους, παίζοντας δίπλα στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος στα μισά του αγώνα είχε ήδη 6 ασίστ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το 19-19 (10’30’’) να γίνει 19-26 (12’50’’) και στη συνέχεια 23-40 (18’) με ένα κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη. Η Ελλάδα έμοιαζε να χαλαρώνει λίγο στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους Βραζιλιάνους να πλησιάσουν στους δέκα (30-40).

Το σερί για τη Βραζιλία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Με ένα 13-0 έφτασε στο 36-40 (21’30’’) και στα μισά του δεκαλέπτου πήρε και το προβάδισμα (45-44, 25’). Την ίδια στιγμή Καλάθης και Γιάννης Αντετοκούνμπο πήγαν στον πάγκο μετρώντας από τρία φάουλ. Η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (47-44, 26’18’’), ο Σλούκας ισοφάρισε με γκολ φάουλ (47-47, 26’30’’) για να φτάσει η Βραζιλία ως το 54-48 (28’14’’).  Ο ίδιος με τη συνδρομή του Γιάννη Αντετοκούνμπο που επέστρεψε στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 56-53 (30’).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκεί με πέντε συνεχόμενους πόντους για να μετατρέψει το 59-53 (30’45’’) σε 59-58 (32’), για να ακολουθήσει ο Σλούκας, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (59-60), που έπαιξε με κοντό σχήμα σε μεγάλο διάστημα. Το παιχνίδι διατήρησε το χαρακτήρα του ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να κυνηγάει (71-64, 36’25’’). Ο Καλάθης μείωσε (73-71, 38’) με το σκορ να γίνεται 76-71. Το αντιαθλητικό του Λουθ στον Παπανικολάου έφερε 2/2 βολές από τον «Παπ» και το τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 76-76 (39’25’’). Οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στο 79-76 με 4’’ στο ρολόι, αλλά ένα φάουλ του Λοουζάντα στον Σλούκα σε προσπάθεια για τρεις πόντους έδωσε μια ακόμη ευκαιρία στην Ελλάδα. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 2/3 βολές με τον Φελίσιο να διώχνει πάνω από το στεφάνι στην Τρίτη και τελευταία βολή σφραγίζοντας το τελικό 79-78.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Χουάνγκ (Κορέα), Ζαστσούκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 13, Αντετοκούνμπο Θ., Μπουρούσης 4, Καλάθης 16, Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 7, Πρίντεζης 20, Σλούκας 9 (11 α)

Σκουρτόπουλος: Κάναμε κακό παιχνίδι

Στο κομμάτι της συγκέντρωσης στάθηκε ο ομοσπονδιακός μας προπονητής Θανάσης Σκουρτόπουλος στις πρώτες του δηλώσεις αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με την Βραζιλία και την ήττα της Εθνικής μας ομάδας.

Αναλυτικά

«Ήταν ένα κακό παιχνίδι και ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν μακριά από ό,τι θέλαμε να δούμε. Χάσαμε το καλό μας πρόσωπο στην άμυνα, δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένοι σε καταστάσεις 2-2 και 1-1 στην άμυνα και αυτό ήταν το κλειδί. Στην επίθεση δεν απαντήσαμε, χάσαμε πολλά σουτ και πολλά λέι απ, γιατί μπήκε και το άγχος στη μέση. Τώρα πρέπει να βγάλουμε το στρες από την ομάδα και να πάμε για τη νίκη, ώστε να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι, αλλά όλα τα παιδιά είναι επαγγελματίες. Θα μιλήσουμε και θα πάμε να κερδίσουμε το επόμενο ματς».