Χάντμπολ: ο Διομήδης νίκησε τον Αερωπό 30-13 (φωτογραφίες)

Μάρτιος 08, 2014 - 21:56

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Εύκολο απόγευμα είχε στην Νέα Κίο ο Διομήδης Άργους που νίκησε 30-13 τον Αερωπό Έδεσσας, στο τελευταίο του παιχνίδι πριν τον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ.

Ένα γρήγορο ξεκίνημα στα 5 πρώτα λεπτά και μια πολύ σφιχτή άμυνα, που υποχρέωνε τους φιλοξενούμενους σε αβίαστα λάθη, ήταν αρκετά για να πάρουν οι Λύκοι το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο με 9 γκολ διαφορά (15-6). Στο δεύτερο ημίχρονο οι στροφές ανέβηκαν και η διαφορά επεκτάθηκε, με κύρια χαρακτηριστικά τις γρήγορες αντεπιθέσεις του Διομήδη, αλλά και την εξαιρετική ημέρα στην οποία βρέθηκαν ο Μπάμπης Ανανιάδης και ο Κώστας Δεληγιάννης, οι οποίοι σημείωσαν από 6 γκολ ο καθένας.

Για έναν ακόμα αγώνα δεν αγωνίστηκαν οι Νίκος Σαμαράς και Νταβόρ Τάσκοβιτς, οι οποίοι από εβδομάδα θα είναι πανέτοιμοι και στη διάθεση του Δημήτρη Δημητρούλια, καθώς ξεπέρασαν τους μικροτραυματισμούς τους, ενώ και πάλι, για ένα σχεδόν ημίχρονο ο Διομήδης αγωνίστηκε με τους μικρότερους ηλικιακά παίκτες του.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες μας μοίρασαν λουλούδια στις γυναίκες - φιλάθλους της ομάδας, ευχόμενοι προς αυτές για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 30-13
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-6 (ημχ.), 18-8, 20-9, 22-9, 24-11, 26-12, 30-13
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 3, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Μάλλιος 4, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 1, Σπέντζος, Ανανιάδης 6, Δεληγιάννης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης 3, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Κοτανίδης, Τζουβάρας 2, Γιόσμου 1, Πετρίδης 1, Κώστας, Κράλλης, Κυριάκου 5, Βαφείδης 1, Μαυρόπουλος 1, Αρβανιτίδης Τ., Αρβανιτίδης Π. 1, Ροδοβίτης 1. Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 1-1, πέναλτι: 4/5-1/2.(φωτογραφίες eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος) www.argolidaportal.gr