Ο Διομήδης διπλό μέσα στον Φοίβο

Νοέμβριος 09, 2014 - 15:12

φωτογραφία eurokinissi

Με όπλο την ηρεμία, τη συγκέντρωση και την αξιοποίηση κρίσιμων φάσεων, αλλά και με τη δεμένη άμυνα, ο Διομήδης πέρασε νικηφόρα μέσα από τις Συκιές, κερδίζοντας τον μαχητικό Φοίβο με 18-22.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και παρά το σερί 4-0 του Φοίβου από το 20ο έως το 26ο λεπτό του αγώνα, η εμπειρία του Διομήδη αλλά και οι προσωπικές ενέργειες του εξαιρετικού αρχηγού μας Γιώργου Μαστορογιάννη, έφεραν τους Πρωταθλητές να προηγούνται στο ημίχρονο με 9-12. Το δεύτερο ημίχρονο κύλισε με τον ρυθμό που επέβαλε ο Διομήδης, καθώς η διαφορά του σκορ είχε παγιωθεί στα 3 γκολ καθ' όλη τη διάρκειά του και έτσι έκλεισε στο τελικό 18-22.

Οι Λύκοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Θοδωρή Μεγαλοοικονόμου και από το 38ο λεπτό χωρίς τον Άκη Κυπραίο (κόκκινη κάρτα - 3 δίλεπτες), πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στην αμυντική τους λειτουργία, αλλά και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Νίκο Πασσιά, ο οποίος σε κρίσιμες φάσεις πήρε πάνω του το παιχνίδι και σημείωσε σημαντικά γκολ. Ο Μπάμπης Ανανιάδης ήταν επίσης παίκτης - κλειδί στη νίκη του Διομήδη, σημειώνοντας 4 γκολ αλλά και οργανώνοντας πολύ καλά την άμυνα των Λύκων.

Την Τετάρτη 12 Νοεμβρίου στις 18.00 ο Διομήδης αντιμετωπίζει στη Νέα Κίο τον Δούκα για την 6η αγωνιστική.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 4-6, 5-8, 8-8, 9-12 (ημχ), 10-14, 12-15, 14-17, 16-19, 18-21, 18-22

ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Καβουσανάκης 1, Μισυρλής, Πατσιάς, Χατζηαγαπίου, Μπαλαμός 6, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης 2, Μέτσης 2, Σαουλίδης 1, Καράγγελος 1, Ναουμίδης 2, Χατζηβακαλέλης 3, Τσαμεσίδης, Κοπαΐδης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 2, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς 3, Σπέντζος, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 6, Σιμιτζής, Καρκαλάτος.

Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 1/2, 6/7, Διαιτητές: Αναστασίου – Κάργατζης.