Ο Διομήδης έγραψε ιστορία-στέφθηκε βασιλιάς Ευρώπης (φωτο)

Μάιος 28, 2012 - 20:05

Εκεί ψηλά στην κορυφή των Ελβετικών Αλπεων στέκεται καμαρωτός ένας λύκος-είναι ο λύκος από το Άργος ο οποίος είναι πια πρωταθλητής Ευρώπης.Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ όσο και εάν φαίνεται απίστευτο όσο και εάν νομίζεις είναι όνειρο είναι πραγματικότητα-είναι πρωταθλητής Ευρώπης.Στον δεύτερο τελικό του τσαλετζ-καπ γνώρισε γλυκιά ήττα 22-20 από την Βακερ Τουν και σε συνδυασμό με τα τρία υπέρ του γκολ από τον πρώτο αγώνα ( 26-23 ) πήρε το κύπελλο.Οι < ΛΥΚΟΙ > του Άργους έγραψαν ιστορία αφού πέτυχαν την μεγαλύτερη διάκριση στην ιστορία του συλλόγου,την  μεγαλύτερη αθλητική διάκριση της Αργολίδας έγιναν η πρώτη Ελληνική ομάδα χαντ-μπολ που παίρνει ευρωπαϊκό τίτλο και συγχρόνως η πρώτη επαρχιακή σε όλα τα αθλήματα που κατακτάει Ευρωπαϊκό τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τον Διομήδη παλικάρι το ημίχρονο τελείωσε με ένα γκολ πίσω ο Διομήδης 10-9,στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοπαλία 20-20 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Άργους είχε το πάνω χέρι,όμως η άδικη αποβολή του Μεγαλοιοκονομου,έδωσε δραματικό φινάλε το σκορ έγινε 22-20 και οι Ελβετοί έψαχναν ένα γκολ για να πάρουν τον τίτλο,ο Διομήδης στην τελευταία του επίθεση είχε δοκάρι με τον Μαραγκό και στα τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος ο Χριστόφορος έπιασε το σουτ των Ελβετων,η κόρνα του τέλους του αγώνα βρήκε παίκτες και τους περίπου 80 Έλληνες φιλάθλους να πανηγυρίζουν έξαλα,με τα πανηγύρια να κορυφώνονται όταν ο αρχηγός Γιώργος Ζαραβινας σήκωσε το κύπελλο.
Ο Χάρης Μαλιος με 9 γκολ ήταν ο κορυφαίος του Διομήδη και του αγώνα και ακολουθεί σε απόδοση ο Μεγαλοοικονομου,ενώ φυσικά όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ( Δημητρουλιας )

Τσουλος Ζαραβινας Μεγαλοικονομου 4 Κρεμαστιωτης Πασσιας Πριοβολος 1 Μαλιος 9 Νουγκοβιτς Μαραγκός 1 Σαμαράς 1 Σπετζος Ελευθερίου Ουροσεβιτς 1 Τασκοβιτς 3

EYRO-ΛΥΚΟΙ-ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Εκεί ψηλά στην κορυφή των Ελβετικών Αλπεων στεκεται καμαρωτός ένας λύκος-είναι ο λύκος από το Άργος ο οποίος είναι πια πρωταθλητής Ευρώπης.Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ όσο και εάν φαίνεται απίστευτο όσο και εάν νομίζεις είναι όνειρο είναι πραγματικότητα-είναι πρωταθλητής Ευρώπης.Στον δεύτερο τελικό του τσαλετζ-καπ γνώρισε γλυκιά ήττα 22-20 από την Βακερ Τουν και σε συνδυασμό με τα τρία υπέρ του γκολ από τον πρώτο αγώνα ( 26-23 ) πήρε το κύπελλο.Οι < ΛΥΚΟΙ > του Άργους έγραψαν ιστορία αφού πέτυχαν την μεγαλύτερη διάκριση στην ιστορία του συλλόγου,την  μεγαλύτερη αθλητική διάκριση της Αργολίδας έγιναν η πρώτη Ελληνική ομάδα χαντ-μπολ που παίρνει ευρωπαϊκό τίτλο και συγχρόνως η πρώτη επαρχιακή σε όλα τα αθλήματα που κατακτάει Ευρωπαϊκό τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τον Διομήδη παλικάρι το ημίχρονο τελείωσε με ένα γκολ πίσω ο Διομήδης 10-9,στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισοπαλία 20-20 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Άργους είχε το πάνω χέρι,όμως η άδικη αποβολή του Μεγαλοιοκονομου,έδωσε δραματικό φινάλε το σκορ έγινε 22-20 και οι Ελβετοί έψαχναν ένα γκολ για να πάρουν τον τίτλο,ο Διομήδης στην τελευταία του επίθεση είχε δοκάρι με τον Μαραγκό και στα τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος ο Χριστόφορος έπιασε το σουτ των Ελβετων,η κόρνα του τέλους του αγώνα βρήκε παίκτες και τους περίπου 80 Έλληνες φιλάθλους να πανηγυρίζουν εξαλα,με τα πανηγύρια να κορυφώνονται όταν ο αρχηγός Γιώργος Ζαραβινας σήκωσε το κύπελλο.