Χάντμπολ:Διομήδης-Ποσειδώνας 32-32

Απρίλιος 21, 2016 - 22:40

φωτογραφία αρχείου eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Σε έναν αγώνα με πολλές ανατροπές, δυνατό και με εκατέρωθεν διακυμάνσεις στο σκορ, ο Διομήδης αναδείχθηκε ισόπαλος 32-32 με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, στην δεύτερη αγωνιστική των Play Off της Handball Premier, χθες στη Νέα Κίο. Οι Λύκοι εξακολουθούν να βρίσκονται πρώτοι στην βαθμολογία, με μόλις έναν βαθμό διαφοράς από τον δεύτερο Φίλιππο Βέροιας.

Ο αγώνας βρήκε τον Διομήδη στο ξεκίνημά του νωθρό και χωρίς καθαρή σκέψη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο έπακρο, παίρνοντας αρχικά μια διαφορά 2-3 γκολ, την οποία επέκτειναν γρήγορα σε 3-9 στο 15’. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ποσειδώνας κρατούσε τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας και σε καλή ημέρα τον Συγγάρη, ο οποίος εξουδετέρωσε δύο πέναλτυ, αλλά και αρκετά σουτ του Διομήδη. Το ημίχρονο βρήκε τους Λουτρακιώτες 13-18 μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή ανατροπή από τους Λύκους, οι οποίοι στο 35’ μείωσαν σε 17-19 (σερί 4-1) και στο 40’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 22-21 (σερί 5-2), κρατώντας τη διαφορά του ενός γκολ μέχρι και το 45ο λεπτό. Στο διάστημα 46’-50’ ο Διομήδης ξέφυγε με τρία γκολ, έχοντας τον απόλυτο ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά ο Ποσειδώνας αντέδρασε και μείωσε γρήγορα με γκολ των Κωστακίδη και Τζηρά στο ένα γκολ (30-29 στο 55’). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τους Λύκους να έχουν το προβάδισμα του ενός γκολ μέχρι και το 59.40’’, αλλά ο Τρουμπέτας ισοφάρισε στο τελικό 32-32.

Κορυφαίος των Λύκων ήταν ο πίβοτ  Αδάμ Παπαδόπουλος, ο οποίος σημείωσε 16 γκολ!

Το Σάββατο 23 Απριλίου στις 14.00 στην Αγία Τριάδα (ΕΡΤ-3) ο Διομήδης υποδέχεται τον ΙΙΕΚ Ξυνή Δικέας, στην τρίτη αγωνιστική των Play Off. Με μόλις έναν βαθμό οι Λύκοι εξασφαλίζουν το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς της Handball Premier. Το πλεονέκτημα έδρας θα κριθεί στις επόμενες τρεις αγωνιστικές με ΙΙΕΚ Ξυνή Δικέας (23/4), ΠΑΟΚ (7/5) και Φίλιππο Βέροιας (14/5), με όλους τους αγώνες να γίνονται στην Αγία Τριάδα και βεβαίως σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του αγώνα Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ (27/4).

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-5, 3-9, 7-12, 10-15, 13-18 (ημχ.), 17-19, 22-21, 25-24, 29-26, 30-29, 32-32

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 4, Βαμβακάς, Πέρρος 5, Τζηράς 10, Δομπρής 5, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 2, Παπαδιονυσίου, Τρουμπέτας 4, Αλικάκος 1, Ρουμελιώτης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 1, Καρκαλάτος 3, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Κοροβέσης, Μούγιτς 4, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς 1, Τουνγκελίδης, Σαμαράς, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς 1, Λοίζος, Δάσκαλος, Αδάμ Παπαδόπουλος 16.

Διαιτητές: Καραπάνος- Συρεπίσιος, Κόκκινη: 56:14 Αλικάκος (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-11, πέναλτι: 6/8-2/4