Χάντμπολ:Τον τίτλο του πρωταθλητή θα διεκδικήσει ο Διομήδης (φωτογραφίες)

Απρίλιος 23, 2016 - 22:09

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 25-22

Το ένα από τα δύο εισιτήρια για τους τελικούς της Handball Premier εξασφάλισε ο Διομήδης μετά τη χθεσινή του νίκη επί του ΙΙΕΚ Ξυνή Δικέας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Τριάδας. Οι Λύκοι επιβλήθηκαν με 25-22 στην ανταγωνιστική ομάδα της Νέας Ιωνίας και κατάφεραν, κόντρα σε όλες τις προβλέψεις στην αρχή της σεζόν, να βρεθούν και μαθηματικά πλέον στους τελικούς, διεκδικώντας για 4η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας.

Η αρχή του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι και το 15ο λεπτό, ήταν μοιρασμένη σε φάσεις και τέρματα, καθώς Διομήδης και Δικέας πήγαιναν γκολ γκολ, χωρίς κάποια ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Από το 15ο λεπτό όμως ο Διομήδης, έχοντας και σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακά μας Νίκο Λοϊζο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 4 γκολ (12-8).

Στο δεύτερο μέρος οι Λύκοι μπήκαν εξίσου δυνατά στον αγώνα και διατήρησαν σταθερά τη διαφορά των 4-5 γκολ μέχρι και το 45ο λεπτό, με τον Νίκο Καρκαλάτο να δίνει κρίσιμες επιθετικές λύσεις από τα εξτρέμ, αλλά ο Δικέας αντέδρασε με γρήγορα γκολ των Παπακυπριανού και Χάλαρη και μείωσε στο 50’ σε 20-18. Τα δύο γκολ της διαφοράς έμειναν μέχρι και το 59’, οπότε και ο Χάλαρης μείωσε στο ένα γκολ, βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά με δύο γρήγορα τέρματα των Σεϊρεκίδη και Πασσιά, ο Διομήδης πήρε τελικά τη νίκη με 25-22.

Οι Λύκοι τώρα έχουν ακόμα δύο πολύ κρίσιμα παιχνίδια με ΠΑΟΚ (Σάββατο 7/5) και Φίλιππο Βέροιας (14/5) στην Αγία Τριάδα, από τα οποία θα κριθεί το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-4, 8-6, 9-7, 12-8 (ημχ.), 14-10, 16-14, 19-14, 20-18, 22-20, 25-22
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος 4, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 5, Κοροβέσης, Μούγιτς 1, Άντρεγιτς 3, Ντάσεβιτς, Ντουνγκελίδης, Σαμαράς, Σεϊρεκίδης 3, Μυλωνάς, Λοίζος, Δάσκαλος 1, Παπαδόπουλος 3.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Λαδάκης, Γκέρτσος 4, Μελετάκος, Ζαμπούνης 4, Ζαχάρης, Μπάρμπας, Γκουλές 1, Κεδέρης, Κατσίκης, Παπακυπριανού 8, Κουρέτας, Χελιώτης, Λιόλιος, Χάλαρης 5, Παπαδιονυσίου.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 2/2-1/1. (φωτογραφίες eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)