Χάντμπολ: Στον τελικό Κυπέλλου ο Διομήδης

Ιανουάριος 29, 2020 - 21:28

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Στον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών προκρίθηκε o Διομήδης Άργους όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Οι "Λύκοι" είχαν παίξει στον τελικό του 2014 όπου και είχαν χάσει την κούπα από την ΑΕΚ.

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στον Διομήδη και την ΑΕΣΧ Πυλαίας, αφού ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-21. Η ομάδα του Άργους ήταν όμως εκείνη που πήρε την πρόκριση αφού είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με 28-18 στη Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 13-9. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους 6-1 διαμόρφωσαν το τελικό 21-21.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΑΣΕΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-6, 7-7, 11-8, 13-9(ημχ.), 14-11, 15-12, 18-14, 19-15, 20-18, 21-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 4, Μπόσκος 9, Λιάπης, Μάνθος 2, Τσάκαλος 3, Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος 1, Λίμα 1, Μούγιτς, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Ραντούλοβιτς, Τριανταφυλλίδης Τ. 2,  Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Ανθομελίδης 1, Παπαγεωργίου 2, Ζαφείρης 2, Καλόμοιρος 2, Μπάτζιος, Αλατσατιανός 3, Αντωνιάδης,  Κουκμίσης 4, Χατζηλίας 1.

Διαιτητές: Αβράμης, Χρόνης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5 – 0-3. sport24.gr

(φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)