Ζόρικο διπλό η Εθνική και είμαστε ακόμα ζωντανοί

Οκτώβριος 10, 2021 - 10:53

φωτογραφία Eurokinissi

Η Εθνική μας ομάδα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά νίκησε με 2-0 την Γεωργία και παραμένει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης και πάει να παίξει όλα για όλα σε ματς τελικό με την Σουηδία στην Στοκχόλμη.

Ο Τάσος Μπακασέτας στο 90ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Δημήτρης Πέλκας στο 93+3 ήταν οι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκοτήματος στην σπουδαία και σημαντική εκτός έδρας νίκης επί της Γεωργίας.

Πλέον η Εθνική αντιμετωπίζει τη Σουηδία (νίκησε 3-0 το Κόσοβο) εκτός έδρας την Τρίτη (12/10, 21:45) και θα παίξει έναν τελικό για τη 2η θέση του Β΄ ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Γεωργία (Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκλορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια(90+2′ Νταβιτασβίλι), Λομπανίτζε (90+2′), Τσακβεντάτζε (60′ Γκβίλια), Κβαρατσκέλια, Μικαουτάντζε (60′ Οκριασβίλι).

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (85′ Μάνταλος), Μπακασέτας, Παυλίδης (46′ Πέλκας), Μασούρας (78′ Χρήστος Τζόλης).