Ο Διομήδης νίκησε το Δούκα 28-21

Οκτώβριος 06, 2013 - 22:53

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος αρχείο

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας η σημερινή στο ΔΑΙΣ, όπου επικράτησε του Δούκα με 28-21. Η συγκεκριμένη νίκη είναι η έβδομη συνεχόμενη στους μεταξύ τους αγώνες, αφού από το 2011 όλες οι αναμετρήσεις μεταξύ του Διομήδη και του Δούκα έχουν αναδειχθεί νικηφόρες για τους Λύκους.

Τα ρολά κατέβηκαν από τους δύο πορτιέρος μας σήμερα, με τον Νίκο Λοϊζο και τον Χριστόφορο Νούγκοβιτς να βρίσκονται σε εξαιρετική ημέρα με 10/23 και 6/14 σε επεμβάσεις αντίστοιχα. Ο Νίκος Σαμαράς επισφράγησε το μεγάλο του όνομα με 8 γκολ, ενώ οι Ζαραβίνας, Μεγαλοοικονόμου και Μαραγκός πλαισίωσαν με 13 γκολ συνολικά την επιθετική γραμμή της ομάδας μας. Ντεμπούτο σήμερα και για τον Σέρβο μας Νταβόρ Τάσκοβιτς, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ.

Αμυντικά οι "πράσινοι" ήταν πολύ δεμένοι και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να αντιδράσουν στην διαφορά των 2-3 γκολ που πήραν από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος οι στροφές ανέβηκαν και η διαφορά εκτοξεύτηκε στα 6-7 γκολ από το 45' μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Η νίκη αυτή κρίνεται ψυχολογικά τονωτική ενόψει του μεγάλου ντέρμπυ της Τετάρτης 9 Οκτωβρίου, όπου η ομάδα μας υποδέχεται την ΑΕΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Τριάδας (19.00).

Πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 5-7, 7-10, 10-10, 12-14 (ημχ), 14-14, 15-18, 16-22, 18-24, 19-26, 21-28

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Ακάλεστος 1, Μουντζουρίδης 5, Τζανιδάκης, Τόμπρος 4, Τζηράς, Γκέρτσος 3, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης, Σαμαράς 3, Αϊβαλιώτης, Γιαννάδης, Ρηγάτος, Μπάγιος, Ντούνης, Γεωργιάδης

Διομήδης Άργους (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 4, Μεγαλοοικονόμου 4, Πασσιάς, Μάλλιος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 5, Σαμαράς 8, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 2, Λοΐζος, Μαστορόγιαννης 1, Κέδερης 1, Χατζηκωνσταντίνου 1, Τάσκοβιτς 1, Κρεμαστιώτης, Κουτρουμπής, Χειβιδόπουλος

Διαιτητές: Συρεπίσιος, Μερτινιάν* (δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω τραυματισμού και κατόπιν εκατέρωθεν συμφωνίας και των δύο ομάδων)