Κύπελλο Αργολίδας: Ερμής Κιβερίου - Αργοναύτης 2-0 (φωτο-βίντεο)

Σεπτέμβριος 17, 2023 - 13:37

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Η αυλαία του ποδοσφαίρου στην Αργολίδα άνοιξε το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο Κιβερίου, για το Κύπελλο Αργολίδας, με την αναμέτρηση Ερμή -Αργοναύτη. Τα παιχνίδια αυτά παρουσιάζουν πάντα ενδιαφέρον μιας και χαρακτηρίζονται τοπικά ντέρμπι.

Παρά τη ζέστη οι ομάδες μπήκαν με σαφή διάθεση να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο, χωρίς σκοπιμότητες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα πληθώρα σημαντικών ευκαιριών και από τις δύο πλευρές και αρκετά καλό θέαμα. Το σκορ άνοιξε σχετικά γρήγορα με τον Ερμή να παίρνει το προβάδισμα με γκολ από πλασέ του Γκρίτζαλη στο 14' μετά από έξοχη ενέργεια του Σκαρπέντζου. Ο Χαϊμάνης στη συνέχεια, νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον Σκλαβούνο και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Λίγο αργότερα σε αντεπίθεση του Ερμή, ο Τσιώρος σούταρε στο δοκάρι του Μαυρόγιαννη, και το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σκαρπέντζος ανατράπηκε στην περιοχή και το πέναλτυ που δόθηκε, μετέτρεψε σε γκολ ο Σαραβάκος, κάνοντας στο 48' το 2-0. Ο Αργοναύτης προσπάθησε να πιέσει όμως φάνηκε να μην έχει τις απαιτούμενες λύσεις για να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Η αφόρητη ζέστη έριξε στη συνέχεια το ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ και ο Ερμής έδειξε να ενδιαφέρεται  περισσοτερο για τον έλεγχο του ματς, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Ο νεαρός Μαστοράκης θα μπορούσε στο 90' να χριστεί σκόρερ, όμως ο Μαυρόγιαννης έκανε σπουδαία απόκρουση. Διαιτητές: Τριανταφύλλου Ρ., Αργυρόπουλος Α., Τσατσούλη Β.

Φάσεις και γκολ του αγώνα:

Στο 7' σουτ του Σαραβάκου μεσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.
9' μακρινό σουτ του Μποζιονέλου δεν ανησυχησε τον Μαυρόγιαννη.
14' πλασέ του Γκρίτζαλη και 1-0.
18' σουτ του Λίτσο απέκρουσε σε κόρνερ ο Σκλαβούνος.
23' Τετ α τετ του Χαϊμάνη, έσωσε ο Σκλαβούνος.
27' Πλασέ του Σκαρπέντζου λίγο πανω από το οριζόντιο του Μαυρόγιαννη.
30' Σέντρα του Χαϊμάνη, κεφαλιά του Λίτσο και διπλή απόκρουση του Σκλαβούνου.
32' ατομική προσπάθεια του Γκρίτζαλη, κόψιμο στον Τσιώρο που σημάδεψε με σουτ το κάθετο δοκάρι.
37' Σουτ του Λιαγκρή λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Σκλαβούνου.
39' Σέντρα του Σκαρπέντζου, η μπάλα σε σώμα αμυντικού με έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για "χέρι".
41' Συναγερμός στα καρέ του Ερμή από κόψιμο του Χαϊμάνη, απόκρουση αμυντικών, σούτ του Βασιλειάδη σε σώματα και διώξιμο.
43' Ασίστ του Τσιώρου βγάζει τετ α τετ τον Γιάννο που αστοχεί ελάχιστα προ του Μαυρόγιαννη.
47' Ανατροπή του Σκαρπέντζου και πέναλτι που εκτελεί ο Σαραβάκος κάνοντας το 2-0.
 64' κεφαλιά του Μανέττα από κοντά, μπλόκαρε ο Σκλαβούνος.
 68' σε γρηγορη αντεπίθεση του Ερμή, σουτ του Σκαρπεντζου απ'έκρουσε δύσκολα ο Μαυρόγιαννης.
 90' αντεπίθεση του Ερμή, τετ α τετ του Μαστοράκη και εξαιρετική επέμβαση του Μαυρόγιαννη.

(φωτογραφίες Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος)

ArgolidaPortal.gr Κύπελλο Αργολίδας: Ερμής Κιβερίου - Αργοναύτης Ν. Κίου 2-0