Μπάσκετ Γ Εθνική: Πανάξια νίκη του Αργοναύτη 77-76 την Δόξα Άρτας (φωτο-βίντεο)

Φεβρουάριος 11, 2024 - 20:31

φωτογραφία Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αργοναύτης Ν. Κίου κερδίζοντας με 77-76 την Δόξα Πύρρου Άρτας, σε ένα φανταστικό παιχνίδι στο κατάμεστο κλειστό της Ν.Κίου για την 15η αγωνιστική στην National league 2 (1ος Όμιλος ).

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό, πολλές επαφές με την ομάδα της Άρτας να έχει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με έναν πόντο (17-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του κόουτς Μιχαλόπουλο, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων (34-38).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα "πάρτι" έξω από την γραμμή των 6,75 με τις δυο ομάδες να ευστοχούν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες (56-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να είναι αποφασισμένοι για την νίκη και 12.2" πριν την λήξη ο Μιχαλόπουλος ευστόχησε στις δυο βολές και έκανε το 77-76, αφού η ομάδα της Άρτας αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Έτσι ο Αργοναύτης πλέον έχει ρεκόρ 8-7.

ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 77-76

Δεκάλεπτα: 17-18, 34-38, 56-56, 77-76

Διαιτητές: Τούσης, Ψύχας, Διόλατζης

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Κωνσταντίνου 14(4), Ρούζιος 13(2), Πρεδάρης 9(1), Μιχόπουλος 9(3), Πουλιόγλου 5(1), Φλεβάρης 6, Λυμπερέας 12, Μιχαλόπουλος Μ. 9, Κύρκος.

Δόξα Πύρρου (Μανθάς): Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας, Ξιούρας 15(3), Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Δόνος 6(1), Μπάλλας 18, Θώδης 5(1), Ίλιτς 24(1), Σταυρόπουλος 5(1).

ρεπορτάζ Στεφανίτσης Γιάννης,  φωτογραφίες Eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της National League 2 (Γ Εθνική) και τη διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και οι αγώνες στο 1ο όμιλο.

Διαιτητές: Γεωργόπουλος Χρ., Σίμα, Μπερέτσος

Αστέρας (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 8(2), Βουρνάς 15(1), Τσιμπούκης, Μπίρμπας 13(2), Πέτροβιτς 12(2), Σταθακόπουλος 4, Δούβος 5(1), Τσουλέας 5(1), Γκάτζιος 6, Καραγγελής 6.

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 13, Τσακίρης 2, Μπόγιτσιτς 22(2), Μάλλιος 3(1), Κατσίβελος 6, Καμπακάς 6, Πετρόπουλος, Κακιούζης 4(1).

Δεκάλεπτα: 13-16, 33-38, 49-45, 60-63

Διαιτητές: Αργυρούδης, Κουτίβης, Αλεξόπουλος Παν.

Γλαύκος (Βουρνάς): Τζίμης 15(2), Ρουμελιώτης 3, Κρέμιτς 4, Ροκανάς, Μπόγρης 7(1), Μπαρδάκας 16(1), Κούτρας 3, Σερέτης 2, Πανόπουλος 1, Αργυρόπουλος 9.

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Τσακίρης 10(1), Χονδρόπουλος 3(1), Ντόκιτς 9, Ιατρόπουλος 4, Κανελλάκης 6(2), Ταρναρής 5(1), Λυμπέρης 3(1), Οικονομόπουλος 23(2).

Δεκάλεπτα: 14-23, 34-43, 62-69, 78-89

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δημ., Βαγγάλης, Αλεξόπουλος Χρ.

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Κλεφτάκης 1, Λαζαρίδης 5, Γιαννόπουλος, Σίμοβιτς 37(2), Κυριακόπουλος 3, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 5, Σκλήβας 11(1), Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 7.

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 11, Σοϊλεμετζίδης 2, Μπαζινάς 6(1), Γοργότσης 6, Παπαδόπουλος, Πρέκας , Αδαμόπουλος 15(1), Πλώτας 24(6), Χριστοφοράτος, Βλάσσης 15(3), Λάγιος 5, Βασιλείου 5(1).

ArgolidaPortal.gr Μπάσκετ Γ Εθνική: Αργοναύτης Νέας Κίου - Δόξα Πύρρου Άρτας 77-76