Στον τελικό Κυπέλλου ο Διομήδης (φωτογραφίες)

1 minute
Read so far

Φεβρουάριος 26, 2014 - 20:03

φωτογραφία eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος

Στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών στο χάντμπολ για πρώτη φορά στην ιστορία του και μετά από 6 αποκλεισμούς στα ημιτελικά τα τελευταία 7 χρόνια, προκρίθηκε ο Διομήδης Άργους. Οι «Λύκοι» νίκησαν στον 1ο χρονικά ημιτελικό τον ΓΑΣ Κιλκίς με 30-17 χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου η ομάδα του Διομήδη από την αρχή του αγώνα έδειξε σοβαρότητα, πειθαρχία και με γρήγορο ρυθμό προηγήθηκε στο σκορ, μη αφήνοντας ελπίδες ή περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 9 γκολ (16-7). Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά διευρύνθηκε, καθώς οι Λύκοι δεν χαλάρωσαν ούτε λεπτό, ενώ ο προπονητής  Δημήτρης Δημητρούλιας χρησιμοποίησε όλους τους αναπληρωματικούς μικρότερους σε ηλικία παίκτες.

Η ιστορική πρόκριση του Διομήδη σε Τελικό Κυπέλλου συμπίπτει φέτος και με τα 30 χρόνια από την ίδρυση του τμήματος handball, γεγονός που αποτελεί πρόκληση για τους παίκτες  και τους προπονητές , οι οποίοι θα μονομαχήσουν με την ΑΕΚ (και πάλι μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα), η οποία επιβλήθηκε του Δούκα στον άλλο ημιτελικό με 20-23.

Τον αγώνα παρακολούθησαν ο υπουργός Αθλητισμού - Πολιτισμού  Γιάννης Ανδριανός,ο αντιπεριφερειάρχης Αργολίδας Τάσος Χειβιδόπουλος,ο δήμαρχος Άργους-Μυκηνών Δ. Καμπόσος,ο πολιτευτής και περιφερειακός σύμβουλος Βασίλης Σιδέρης,ο αντιδήμαρχος Χ. Πετσέλης,ο δημοτικός σύμβουλος Δ. Κρίγγος

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-4, 11-5, 13-6, 16-7 (ημχ.), 18-9, 20-10, 22-12, 25-15, 28-16, 30-17

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 2, Μεγαλοοικονόμου 3, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 1, Μάλλιος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Σαμαράς, Σπέντζος 2, Ανανιάδης 2, Δεληγιάννης 5, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης 3, Χατζηκωνσταντίνου 3, Τάσκοβιτς

ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Παρασκευαΐδης, Κυπραίος 5, Δούγιας 1, Δεληγιάννης 2, Χοτζούδης 5, Δημάκης, Π. Παπαδόπουλος 1, Α. Παπαδόπουλος, Σισμανίδης, Γρηγοριάδης 2, Κοβλακάς, Τριανταφύλλου, Χαλκίδης, Μέγκας 1, Τοκατζλόγλου

Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος Πέναλτι: 1/2-1/1 Δίλεπτα: 3-2.(φωτογραφίες eurokinissi-Βασίλης Παπαδόπουλος) www.argolidaportal.gr