Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο: Αστέρας-Κέρκυρα 3-0 (φωτογραφίες)

1 minute
Read so far

Σεπτέμβριος 02, 2012 - 21:15

φωτογραφία ICON PRESS - EUROKINISSI

Έστω και αν χρειάστηκε τη βοήθεια του Χαμπλ, ο οποίος πέτυχε αυτογκόλ, και ξεκλείδωσε την άμυνα της Κέρκυρας,  ο Αστέρας έκανε το 2 στα 2 και επικράτησε της Κέρκυρας με 3-0 . Ο Αστέρας είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, έκανε πολλές φάσεις, όμως η καλή απόδοση του Αναστασόπουλου κράτησε το σκορ στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής. Από την άλλη, η Κέρκυρα παρατάχθηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και στην ουσία κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

80' Δύο αλλαγές για τον Αστέρα. Ο Ντινιωτάκης στη θέση του Περόνε και ο Κάντο στη θέση του Ράγιος

77' Χάθηκε η μπάλα, Περόνε και ντε Μπλάσις συνεργάστηκαν όμορφα, ο Ράγιος μαγική ασίστ στον Πιπίνη ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 3-0

74' Τρίτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Αγρίτης στη θέση του Μπάρκογλου

73' Περόνε και 2-0 με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή

68' Σε αντεπίθεση του Αστέρα, ο Ουσέρο έπιασε σουτ στην κίνηση, όμως ο Αναστασόπουλος ήταν και πάλι στη σωστή θέση

63' Δύο αλλαγές για την Κέρκυρα. Ο Καραπέτσας στη θέση του Ηλιάδη και ο Τσοκάνης στη θέση του Τσουμάνη

60' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 Μετά από φάουλ του Ράγιος, ο Χάμπλ στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου.

58' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο ντε Μπλάσις στη θέση του Μπακασέτα

57' Νέα απόκρουση του Αναστασόπουλου σε δυνατό σουτ του Ράγιος

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Μπακασέτα, απόκρουσε με θεαματική εκτίναξη ο Αναστασόπουλος

43' Δοκάρι για την Κέρκυρα σε μια φαινομενικά ακίνδυνη φάση. Ο Μπάρκογλου έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά, ο Φούλοπ άφησε τη μπάλα να περάσει, αυτή όμως χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και από το πουθενά η Κέρκυρα έγινε επικίνδυνη.

36' Ωραία επίθεση του Αστέρα, ο Περόνε έδωσε με κεφαλιά στο Ράγιος, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε αδύναμο πλασέ, χάνοντας μια καλή ευκαιρία.

31' Η πρώτη κίτρινη του αγώνα στον Έντερ για φάουλ πάνω στο Ναβάρο. Στην εκτέλεση ο Ουσέρο, μπλόκαρε ο Αναστασόπουλος

29' Σε παθητικό ρόλο η Κέρκυρα, που δεν έχει πατήσει στην περιοχή του Φούλοπ

28' Απίστευτη φάση. Ο Μπακασέτας μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και μετά στο οριζόντιο!

23' Εκτέλεση κόρνερ του Ουσέρο, ο προωθημένος Μπαρτολίνι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ

20' Καλή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Αναστασόπουλος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

15' Σουτ του Ναβάρο έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Αναστασόπουλος. Στις εξέδρες ο παλαίμαχος άσος Νίκος Βαμβακούλας, αλλά και σκάουτερ του Πλατανιά Χανίων, ο οποίος θα έρθει στην Τρίπολη την 4η αγωνιστική, στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι του Αστέρα.

12' Η πρώτη καλή στιγμή για τον Αστέρα, όταν μετά από κόρνερ του Ράγιος, ο Μπαρτολίνι από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του τέως Προέδρου της Super League Απόστολου Παπουτσάκη

Δεκτός με πολλά χειροκροτήματα ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας Νίκος Αναστασόπουλος.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων

Αστέρας: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Ουσέρο, Ράγιος, Μπακασέτας, Ναβάρο, Περόνε, Αλβάρες

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Έντερ, Βενέτης, Κοντοδήμος, Χαμπλ, Ηλιάδης, Καραλής, Τσουμάνης, Ντιέγκο, Μπάρκογλου.(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ICON PRESS ) www.arcadiaportal.gr